İçimizdeki Fitili Ateşlemek

İnsanoğlu yaşadığı her devirde içinde bulunduğu medeniyete yararlı veya zararlı olarak katkıda bulunmuştur. “Yararlı” kavramı için bazı olaylar kafamızda canlanabilir, peki bir insan medeniyete nasıl zarar verebilir? Bu konuyu irdeleyip düşününce bir çok sebep bulunabilir.

Dünya üzerinde geçmişten günümüze kadar bir çok insan yaptığı çalışmalarla toplumun gelişmesine katkı sağlamıştır. Zaman geçtikçe yerlerini alan insanlar da ortaya bir şeyler çıkarmaya çalışmıştır. Sonuçta her geçen zaman edinilen alışkanlıklar, kazanılan davranışlar, gereksinim duyulan ihtiyaçlar değişim göstermiştir. Bu kavramların ortaya çıkardığı sonuçları yönetebilmek veya karşılayabilmek için yeni fikirler gereklidir. Bunlara çözüm üretecek de yine insanın kendisidir.

Çocukluğumuzda hayat bize toz pembe gelebilirken, büyüdükçe bazı şeyler bizim için daha anlamlı hale gelebiliyor. Bizlere yüklenen sorumluluklar, yapmamız gereken işler üzerimizde baskı oluşturabiliyor. Oysa her şey ortada iken bunları kendi irademizle düzgün bir hale getirebilme yeteneğine sahibiz.

Hepimizin bir amacı, hayalleri olabilir. Bunlardan bazıları dolaylı da olsa topluma yarar sağlayabilir. Bu yüzden her insan kendini sorguya çekip düşünmelidir. Bu zamana kadar ne yaptım, gelecekte neler yapacağım? Belki de takıldığımız konu budur. Belki de her şey o düğümü çözünce ilerleyecektir.

“Bir insanın en güzel günü doğduğu günü değil, bu dünyaya neden geldiğini, amacını anladığı gündür.”

Takıldığımız sorunu aşabilirsek geriye sadece çok çalışmak kalıyor. Herkes kendisi için en doğru metodu bulma yetisine sahiptir. Yerimizde durduğumuz her an belki de bir şeyleri kaçırdığımızın bilincinde olmalıyız. Anlık olarak gördüğümüz veya işittiğimiz bir şey hayatımıza etki edecek bir ifade olabilir.

“Hayatlarımızı bazen yakaladığımız fırsatlar belirler. Bazen de kaçırdığımız…” – Benjamin Button

Ayrıca hayatımız boyunca kendimizin yanı sıra başkalarının hayatlarına da etki edebiliriz. Yaptığımız çalışmalar, örnek oluşturduğumuz davranışlar başkasına olumlu bir katkı sağlayabilir. Biz çok çalışıp bir değer üretemezsek bile belki de başkalarının değer üretebilmesi için bir katkı sağlamış olabiliriz.

Artık ihtimalleri bir kenara bırakarak kendimiz için en doğru olanı yapmalıyız. Hayaller ve hedefler için elimizden geleni yapıp çalışmalıyız. Hala daha yerimizde sayıyorsak içimizdeki fitili ateşlemenin zamanı geldi de geçiyordur belki de.